Nitro Cold Brew – kawowy hit na wakacje?

 Szukając ciekawych przepisów na kawę mrożoną (ahhh, to lato… to znaczy wiosna, która udaje, że jest latem.. :) ) znalazła informację o Nitro Cold Brew. Muszę przyznać, że pierwszy raz spotkałam się z taką nazwą i śpiesznie zaczęłam szukać większej ilości informacji na temat tej kawy.

Źródło: Buzzfeed

 Tak, ta nazwa, która bardziej może kojarzyć się z nazwą lub gatunkiem piwa, jest jednak rodzajem kawy macerowanej na zimno. A czym jest to macerowanie? To długotrwałe moczenie jakiegoś surowca w wodzie lub innym rozpuszczalniku w celu wydzielenia określonego składnika. Chemia się jednak czasami przydaje :) Tak więc kawa macerowana jest przez co najmniej 24h, filtrowana, przelewana do KEGa i nasycana czystym azotem. Jeśli więc pomyśleliście na początku, że to piwo, to byliście blisko. Kawa ta nie posiada co prawda alkoholu, jednak nalewana „z kija”, z pianką prawie jak Guinness, kremowa i mocno zabarwiona zmyliłaby niejednego piwnego konesera. Do pierwszego łyku oczywiście.

Wyczytałam, że po raz pierwszy Nitro Cold Brew zostało zaprezentowane przez palarnię Stumptown (USA) w czerwcu 2013 roku. W Polsce to ciągle nowość, nie udało mi się znaleźć zbyt dużo kawiarni oferujących „Nitro”. Znalazłam informację o jej dostępności w Kofeina ArtCafe z Opola, eMeSeN oraz Filrty Cafe w Warszawie. Jeśli wiecie o innych kawiarniach, proszę napiszcie. Zwłaszcza takich w pobliżu Trójmiasta :) Z chęcią wypróbuję, porobię zdjęcia i napiszę recenzję :)

Amerykańskie portale informują również, że palarnia Stumptown – 2 lata po wprowadzenia Nitro Cold Brew na rynek – zaczęła sprzedawać ją również w puszkach. Puszki (co ciekawe sprowadzane z Europy) z kawą kosztują ok. 5 dolarów. Drogo, tanio? Podobno za piwo płaci się niższą cenę. Wiadomo, pomysł kosztuje.

Z ciekawostek znalazłam też informację, że Słowacy pracują na bezbarwną kawą. Miałaby smakować tak samo, ciągle mieć w sobie kofeinę.. naturalnie jednak pozbawiono by jej koloru. Kawa wyglądająca jak woda? Trochę bym się jednak obawiała ją pić.

Wracam do szukania ciekawych przepisów na kawy mrożone, a jeśli mieliście okazję sprobować Nitro Cold Brew, proszę napiszcie jak smakowała :)

 

 

 

Przez używanie tej witryny wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek i innych podobnych technologii zgodnie z tą Polityką Ciasteczek.
Akceptuj ciasteczka
x