Kofeina przestaje działać po 3 nocach ograniczonego snu!

Witajcie. Dawno nie było nowych wpisów, mam nadzieję, że wybaczycie. To były zwariowane miesiące, z dużą ilością zarówno obowiązków, jak i nowych projektów. Wracam jednak i wpisy pojawiać się będą znowu regularnie. Mam nadzieję, że się cieszycie oraz że będziecie mnie motywować :)

Za to wracając do dzisiejszego tematu – też tak macie, że śpicie mało przez jedną, dwie.. kolejne noce z rzędu i ratujecie się kawą.. aby tylko do weekendu? Niestety mam dla Was złą wiadomość. Badania przeprowadzone przez Amerykańską Akademię Medycyny Snu pokazują, że kofeina pomaga nam tylko przez pierwsze 3 dni. Po ograniczeniu snu do 5 godzin na dobę po trzech nocach kofeina nie poprawia już naszej koncentracji ani wydajności. Wyniki pokazują, w porównaniu z placebo, kofeina znacznie poprawia sprawność psychomotoryczną oraz czujność podczas wykonywania zadań w ciągu pierwszych 2 dni, ale po trzecim dniu efekt ten prawie lub całkowicie zanika.

„Byliśmy szczególnie zaskoczeni, że podniesienie wydajności organizmu przy dwóch dziennych dawkach 200 mg kofeiny zniknęło po trzech nocach ograniczenia snu”, powiedział główny autor badania – Tracy Jill Doty, PhD, naukowiec z Walter Reed Army Institute of Research. „Wyniki te są szczególnie ważne, ponieważ kofeina jest szeroko stosowanym stymulantem w celu przeciwdziałania spadku wydajności w okresach ograniczenia snu. Dane z tego badania sugerują, że dzienna dawka kofeiny, która na co dzień jest skuteczna – nie jest wystarczająca, aby zapobiec spadkowi wydajności w przypadku kilku dni ograniczonej snu”.

 

Ciekawe, prawda? Chociaż zastanawiam się jak wpływa na to nasza psychika. Ja, gdy nie wypiję rano kawy, czuję się bardzo źle – nawet jeśli kofeina nie wpłynie ani trochę na mój organizm, to i tak czuję się lepiej, kiedy ją wypiję. Była kawa – można zacząć dzień :)

Trzeba też poszukać czy takie same efekty (bądź braki efektów po jakimś czasie) występują gdy pijemy herbatę lub yerbę. Musi być przecież jakiś sposób na pobudzenie, gdy nie mamy możliwości porządnego wyspania się przez kilka dni.

A Wy zauważyliście spadek działania kawy gdy się nie wysypiacie? Jakie pijecie inne napoje poprawiające wydajność działania?

Zapisz

Zapisz

Przez używanie tej witryny wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek i innych podobnych technologii zgodnie z tą Polityką Ciasteczek.
Akceptuj ciasteczka
x