Coraz trudniej o ziarna kawy i kakao

Dziś chciałabym się z Wami podzielić smutną wiadomością, która nie ucieszy wielbicieli kawy i kakao. Niestety, jak podaje The Washington Post, na świecie zaczyna brakować czekolady.. Potwierdzają to najwięksi producenci wyrobów czekoladowych, między innymi firma Mars.

Deficyty kakao z roku na rok stają się coraz większe, gdyż jego konsumenci zjadają go więcej, niż producenci są w stanie w ciągu roku wyprodukować.  W zeszłym roku skonsumowaliśmy ponad 70 000 ton kakao więcej, niż wyprodukowaliśmy. Eksperci ostrzegają, że do roku 2020 ta liczba powiększyć się może do miliona ton, natomiast do roku 2030 aż do 2 milionów.

Oprócz naszego 'łakomstwa’ i spożywania coraz większej ilości kakao i czekolady, dochodzi jeszcze kilka powodów. Po pierwsze zmieniają się warunki atmosferyczne i coraz bardziej sucha pogoda w regionach, w których produkuje się kakao (m.in. Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej) wpływa na pomniejszenie plonów. Dodatkowo przez ostatnie lata wiele upraw zostało nawiedzonych przez choroby powodowane przez grzyby i zniszczyło około 30% upraw. Dodatkowo wielu farmerów zniechęconych kiepskimi uprawami zaczęło uprawiać łatwiejsze w uprawie rośliny, np. kukurydzę.

Na razie nie jest przewidywane, żeby zabrakło całkowicie kakao, jednak ceny będą drastycznie iść w górę. Wyobrażacie sobie życie bez czekolady? Bo ja nie bardzo.

Natomiast, jak podaje The Guardian, podobne problemy spotykają również plantacje kawy. Grzyby oraz nowy rodzaj insektów atakujących ziarna w połączeniu z coraz większą suszą w rejonie upraw będą powodowały coraz wyższe ceny kawy. Co ciekawe, niektórzy eksperci przewidują, że jeśli trend ten się utrzyma, to uprawa kawy zostanie przeniesiona do Azji.

Osobiście myślę (chociaż w głębi sersa mam nadzieję, że tak się nie stanie), że niestety trend podnoszenia się temperatur i coraz większej ilości czynników utrzyma się.

Wyobrażacie sobie poranek bez kawy, spotkanie z przyjaciółmi bez kawałka czekolady lub ciasta? Ja nie. To byłby smutny świat..

 

 

Przez używanie tej witryny wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek i innych podobnych technologii zgodnie z tą Polityką Ciasteczek.
Akceptuj ciasteczka
x