Co dobrze pobudza?

 

Tytuł posta trochę przewrotny, trochę może naiwny, a trochę ważny dla wielu z nas.

Jak pobudzić się po ciężkim dniu/nocy, jak dodać sobie trochę energii, jak przegnać zmęczenie.

Kawa
Kawa

Sposobów jest kilka, najbardziej rozpowszechnionym sposobem jest oczywiście kawa. Niemal każdy, kto oczekuje pobudzenia w pierwszym odruchu sięga po kawę. Czy słusznie? I tak, i nie. Kawa pobudza, ale nie od razu, musi minąć około 15-20 minut, żeby zaczęła działać, tak więc jeśli jesteśmy np. w samochodzie, od razu nas nie obudzi – po wypiciu kawy należy trochę odczekać, żebyśmy mogli w tym przypadku bezpieczniej prowadzić. Dodatkowo kawa działa na relatywnie krótko, najwyższy poziom pobudzającej kofeiny we krwi będziemy mieli w pierwszej godzinie od spożycia, następnie poziom ten zacznie spadać. Wiadomo również, że wypicie dużej ilości kawy w krótkim czasie może skończyć się źle – kołataniem serca i ogólnym rozdrażnieniem.

Herbata
Herbata

Następnym sposobem jest herbata. Ta jest bezpieczniejsza dla organizmu nawet wypita w większych ilościach, a poziom teiny utrzymać się będzie w naszym organizmie dłużej. Warto jednak pamiętać, że delikatnie zaparzona herbata, zwłaszcza zielona, będzie nas raczej relaksować i uspakajać. Tak więc gdy szukamy pobudzenia, zaparzmy sobie mocniejszą herbatę.

Kolejnym sposobem, ostatnio coraz bardzie popularnym w Polsce jest picie herbaty yerba mate. Zawarta w yerbie kofeina pobudza na dłuższy czas niż kawa, nie powodując skutków ubocznych. Dodatkowo jest bogata w witaminę C i E. Ten napój z Argentyny oraz Brazylii ma tak samo dużo zwolenników jak i przeciwników – nie każdemu odpowiadać będzie 'słomkowaty’ smak.

Kolejna sprawa, napoje energetyczne. Mnóstwo cukru, kofeiny i tauryny, i podejrzanych związków chemicznych w niezdrowych ilościach. Tego sposobu nie polecam.

Kolejny sposób nie jest już powiązany z napojami, a są nim.. ćwiczenia fizyczne. Tak, ćwiczenia dotleniają nasz organizm i dzięki nim wydziela się adrenalina oraz dopamina. Ich głównym zadaniem jest właśnie pobudzenie organizmu, nastawienie go na wysiłek i działanie. Nie dość, że nas pobudzą, to jeszcze będzie to z korzyścią dla naszego organizmu – pomoże w utrzymaniu prawidłowej wagi oraz wzmocni mięśnie.

Ostatnio w internecie natknęłam się na dwa ciekawe sklepy, jeden z produktami pobudzającymi (kawa, herbata, yerba), drugi natomiast z doskonałym asortymentem sprzętu do ćwiczeń. Pobudza.dobrze.co oraz odchudza.dobrze.co lądują w moich zakładkach w razie poszukiwania sposobów na pobudzenie (a w razie potrzeby, także na odchudzanie).

Dodatkowo dodam, że nic tak dobrze nie pobudza, jak spotkanie z przyjaciółmi pełne śmiechu i radości :)

Przez używanie tej witryny wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek i innych podobnych technologii zgodnie z tą Polityką Ciasteczek.
Akceptuj ciasteczka
x